Spółka Akcyjna, a Spółka z o.o
1 grudnia 2021Leasing auta w 2022 – zmiany, zmiany i jeszcze raz zmiany?
4 stycznia 2022Jak przekształcić jednoosobowa działalność gospodarczą w spółkę?
Wraz z nadejściem programu Polski Ład oraz idącymi za nim zmianami w prawie finansowym coraz więcej przedsiębiorców zauważa coraz więcej wyzwań dla swoich działalności. Jednym z takich trudnych wyborów jest charakter prowadzonej działalności i to czy możemy go zmienić na inny, a co ważniejsze czy będzie to dla nas opłacalne, a może warto rozważyć wirtualny adres do korespondencji lub wirtualne biuro. W poniższym artykule postaramy się nieco wyjaśnić jak przekształcić jednoosobowa działalność gospodarczą w spółkę.
Zacznijmy od samej definicji, użyczymy jej ze strony rządowej:
„Przekształcenie polega na płynnej zmianie formy prawnej dotychczasowej działalności gospodarczej bez konieczności likwidacji tej działalności. Przedsiębiorcy najczęściej decydują się na przekształcenie z powodów finansowych, na przykład żeby zoptymalizować prowadzoną działalność”.Samo przekształcenie może nam pozwolić na: zwiększenie kapitału, zmianę zakresu odpowiedzialności, obniżenie kosztów działalności oraz poprawę procesu decyzyjnego, pozyskanie inwestora, zmniejszenie obciążeń podatkowych, a nawet możliwość wprowadzenia spółki na giełdę.
Niestety nie ma róży bez kolców, a to oznacza, że możemy dokonać przekształcenia pod pewnymi warunkami. Bowiem przedsiębiorca będący osobą fizyczną, a wykonujący we własnym imieniu działalność gospodarczą, może przekształcić formę prowadzonej działalności w jednoosobową spółkę kapitałową czyli jednoosobową spółkę akcyjną lub jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Warto też pamiętać o tzw. zasadzie kontynuacji, która to oznacza trzy rzeczy. Po pierwsze wspólnicy spółki przekształcanej zostaną z dniem przekształcenia wspólnikami spółki przekształconej. Po drugie zostają te same prawa i obowiązki. Po trzecie nowa spółka pozostaje podmiotem zezwoleń, koncesji oraz ulg, które zostały przyznane spółce przed przekształceniem chyba, że prawo postanowi inaczej w danym momencie.
Przekształcenia możemy dokonać według proponowanego porządku:
1. Przygotowujemy plan przekształcenia wraz z załącznikami -przede wszystkim: projekt uchwały w sprawie przekształcenia spółki, projekt umowy albo statutu spółki, wycena majątku spółki przekształcanej.
2. Zgłaszamy plan przekształcenia do Krajowego Rejestru Sądowego.
3. Wnioskujemy o wyznaczenie biegłego do zbadania naszego planu przekształcenia.
4. Zawiadamiamy podwójnie: wspólników spółki o przekształceniu: pierwsze zawiadomienie - nie później niż na miesiąc przed planowanym dniem podjęcia uchwały, drugie – w odstępie nie krótszym niż dwa tygodnie od daty pierwszego zawiadomienia.
5. Informujemy pracowników o zmianie formy działalności, co najmniej na 30 dni przed przekształceniem.
6. Podejmujemy uchwałę o przekształceniu spółki.
7. Składamy wniosek do Krajowego Rejestru Sądowego o rejestrację przekształcenia spółki.
8. Rejestrujemy przekształconą spółkę w KRS.
Musimy pamiętać, że nasza odpowiedzialność za zobowiązania spółki zostanie ograniczona zaś wszystkie zawarte umowy, przyznane zezwolenia i koncesje, a także ulgi pozostają ważne. Dalej zachowamy wszystkie dotychczasowe prawa oraz obowiązki, a wraz z nowym NIPem i REGONem będziemy musieli zapłacić podatek PCC od umowy spółki w wysokości 0,5% wartości kapitału zakładowego. Idąc dalej nasze przekształcenie nie powoduje powstania dochodu podlegającemu opodatkowaniu, a zakres ubezpieczeń społecznych gdzie my jako wspólnik jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością będący osobą fizyczną będziemy traktowani jak osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą! Czeka nas również prowadzenie księgowości , opłaty CIT czy PIT.
Przekształcenie jednoosobowej działalności w spółkę jest procesem złożonym wymagającym przeanalizowania każdego przypadku indywidualnie. Jednak trud włożony w dokonanie zmiany wydaje się być wart wysiłku przy nadchodzących zmianach. Warto rozważyć czy ponoszone koszty są nam potrzebne i może lepiej znaleźć usługę wirtualnego biura prowadzącą wirtualny adres do korespondencji dla firm, wirtualna asystentka przekaże informacje o przychodzącej korespondencji. Dzięki temu część obowiązków zostanie oddelegowana, a koszty znacząco się obniżą.
Wirtualne biuro Kraków oferuje adres do korespondencji w Krakowie, adres do rejestracji firmy, adres do korespondencji dla Twojej firmy https://wb.krakow.pl/_s/