Prowadzenie Spółki z o.o. – lista kluczowych rzeczy, o których warto pamiętać
24 kwietnia 2024Stowarzyszenie: Siła Wspólnoty i Realizacja Wspólnych Celów – cz 1.
14 maja 2024Może to znacząco ułatwić start i rozwój twojej firmy. W tym artykule omówimy różne rodzaje ulg, na które możesz liczyć, zakładając swoją pierwszą działalność gospodarczą
Działalność nierejestrowana, czyli Twoje pierwszy krok w biznesie
Zacznijmy od czegoś nieoczywistego. Nierejestrowana działalność to również forma ulgi na start dla przedsiębiorców. Jeśli dopiero zaczynasz i chcesz sprawdzić, czy twój pomysł na biznes ma potencjał, działalność nierejestrowana może być doskonałym rozwiązaniem. W tym przypadku nie musisz rejestrować działalności w CEiDG, a także nie musisz płacić składek ZUS ani odprowadzać zaliczek na podatek dochodowy.
Jednak pamiętaj, że przychody z tego typu działalności nie mogą przekraczać 75% minimalnego wynagrodzenia. Aktualnie minimalne wynagrodzenie to 3181,50 zł ( od lipca zwiększy się do – 3225 zł). To świetna opcja na testowanie swojego pomysłu bez zbędnego obciążania się formalnościami.
Ulga na start która trwa aż 6 miesięcy
Kiedy twój biznes zaczyna się rozwijać i osiągać wyższe przychody, musisz przejść na pełnoprawną jednoosobową działalność gospodarczą. Jednak czeka cię miła niespodzianka - nie musisz od razu płacić pełnych składek ZUS. Przedsiębiorcy, którzy nigdy wcześniej nie prowadzili firmy lub prowadzili ją ponad 5 lat temu, mogą skorzystać z ulgi na start. Przez pierwsze 6 miesięcy opłacają tylko składkę zdrowotną ZUS. Dzięki temu możesz spokojnie rozwijać swój biznes nie martwiąc się kosztami.
Kto nie może skorzystać z ulgi na start?
Wspólnicy spółek jawnych, komandytowych i partnerskich oraz jednoosobowy wspólnik spółki z ograniczoną odpowiedzialnością: Ulga na start nie obejmuje osób związanych z tego typu strukturami prawno-organizacyjnymi. Jest to istotne, ponieważ takie osoby często już mają stabilną pozycję na rynku i korzystają z innych form wsparcia.
Przedsiębiorcy wykonujący działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy: Osoby, które wcześniej pracowały dla pracodawcy, dla którego obecnie prowadzą działalność gospodarczą, nie kwalifikują się do ulgi na start. Dotyczy to zarówno pracowników, którzy pełnili obowiązki związane z planowaną działalnością, jak i osób współpracujących przy prowadzeniu jednoosobowej działalności gospodarczej.
Przedsiębiorcy już aktywni lub tacy, którzy w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych prowadzili pozarolniczą działalność gospodarczą: Ograniczenie to dotyczy osób, które mimo planów rozpoczęcia nowej działalności, już prowadziły inną działalność gospodarczą w przeszłości.
Przedsiębiorcy, którzy zrezygnowali z ulgi na start przez zgłoszenie się do ubezpieczeń społecznych: Jeśli ktoś dobrowolnie zrezygnował z ulgi na start poprzez zgłoszenie się do ubezpieczeń społecznych, to również nie będzie mógł z niej skorzystać w przyszłości. W takim przypadku obowiązuje 60-miesięczny okres karencji.
2 lata małego ZUS-u
Po zakończeniu okresu ulgi na start, przez kolejne 24 miesiące obowiązuje tzw. mały ZUS. To świetna wiadomość dla osób które potrzebują więcej czasu aby zaistnieć na rynku i zdobyć pierwsze zlecenia. Mały ZUS pomaga zredukować koszty działalności w początkowej fazie rozwoju firmy. Przedsiębiorca płaci niższe składki, które opierają się na 30% minimalnego wynagrodzenia.
Pełny ZUS po 6 miesiącach – ale ulga z opcją małego ZUS plus
Jeśli myślisz że to już wszystkie ulgi mamy kolejną dobrą wiadomość – jeśli nie przekroczysz określonego przychodu nadal przysługują ci pewne ulgi. Ppo 6 miesiącach korzystania z ulgi na start i 24 miesiącach małego ZUS-u, przedsiębiorca przechodzi na pełny ZUS. Jednak jeśli jego roczne przychody nie przekroczyły 120 tys. zł, może skorzystać z tzw. małego ZUS plus. Jest to preferencyjna stawka, którą można stosować przez maksymalnie 3 lata w okresie 5 lat. Wysokość składek zależy od dochodu z poprzedniego roku.
Jeśli Jako przedsiębiorcy dysponujecie małym budżetem sprawdź koniecznie ofertę naszego Wirtualnego Biura. Nasze usługi powstały z myślą o rozwijających się firmach!
1 Comment
[…] wynagrodzenia, mogą legalnie prowadzić działalność bez konieczności rejestrowania firmy w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). To atrakcyjne rozwiązanie dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z biznesem i […]