Biuro rachunkowe – ale które?
20 grudnia 2022Wirtualne biuro czy rejestracja firmy pod domowym adresem?
23 lutego 2023Małżeństwo, a rejestracja spółki pod wirtualnym adresem
Jedną z intrygujących kwestii w biznesie jest udział współmałżonka w spółce. Nie jeden przedsiębiorca rozważa ten wątek przy zakładaniu spółki analizując sprawy pod względem finansowo-prawnym. Pamiętaj, że rejestracja spółki pod wirtualnym adresem jest możliwa.
Zacznijmy od samego początku, czyli umowy i zawartych w niej zapisów. Współmałżonek może być wpisany, jako wspólnik posiadający zdolność do czynności prawnej. W umowie spółki zamieszcza się wówczas dane oraz określa wnoszone wkłady. Nie ma przy tym znaczenia czy udziały wniesione do spółki przez współmałżonka pochodziły z majątku wspólnego, czy też z majątku osobistego. Słowem: wszystko musi być precyzyjnie zapisane i szczegółowo opisane.
może się także okazać, że w skutek podziału majątku wspólnego do spółki trafi „niechciany” wspólnik - były małżonek obecnego wspólnika. Należy to także ująć w zapisie umowy czy dopuścimy do takiej sytuacji czy nie.
Kilka słów o udziałach. Jeśli udziały zostały nabyte jeszcze przed zawarciem związku małżeńskiego, wówczas stanowią one wyłącznie własność tego z małżonków, który je nabył. Jeśli nabycie powstanie w trakcie małżeństwa, to obowiązuje ustawowa albo rozszerzona wspólność majątkowa. Wariant trzeci to wkład z majątku wspólnego. Udziały są wtedy traktowane, jako własność obojga małżonków.
Przypominamy, że rejestracja spółki pod wirtualnym adresem jest możliwa i zgodna z przepisami
Rozwód, czyli co się, komu należy?
Rejestracja spółki pod wirtualnym adresem.
Udziały nabyte przed małżeństwem nie są brane pod uwagę przy rozwodzie a pozostają własnością tego z małżonków, który jest wspólnikiem zapisanym w umowie. Jednak jeśli udziały stanowią majątek wspólny małżonków - podlegają podziałowi. Eksperci podkreślają: „Oznacza to, że po podziale majątku drugiemu małżonkowi, (który dotychczas nie był wspólnikiem spółki) sąd może przyznać część udziałów. W praktyce oznacza to wstąpienie drugiego z małżonków po rozwodzie do spółki. Nie trudno wyobrazić sobie, jakie problemy mogą się z tym wiązać.”
Zapamiętajmy – warto wszystkie takie niuanse opisać już w umowie.
Lecz jeśli zapomnimy to istnieje też opcja spłaty kłopotliwego współmałżonka. Oczywiście zapis to tej opcji również powinien znaleźć się w umowie. Gdy zaistnieje sytuacja wyłączenia możliwości wstąpienia byłego małżonka do spółki, wówczas spółka ani jej wspólnicy nie są w żaden sposób zobowiązani do rozliczania się z byłym małżonkiem.
Zawierając umowę spółki pomyślmy o konsekwencjach w przyszłości podejmując działania w teraźniejszości. Postarajmy się w sposób logiczny nie emocjonalny ustosunkować nasze sprawy prywatne do biznesowych tak, aby nikt nie został pokrzywdzony. „Rozwój” to wspólny przymiotnik dla małżeństwa jak i dla firmy.
Jeśli interesuje Cię rejestracja firmy w Krakowie polecamy nasze doświadczone wirtualne biuro Kraków, możesz tu wynająć adres do rejestracji firmy Kraków jest do tego świetnym miejscem. Zapraszamy do nas
Dobrym partnerem dla Waszej spółki będzie wirtualne biuro. Będziecie mogli zawrzeć spółkę na adres wirtualnego biura oraz unikniecie wysokich kosztów. Zostaniecie powiadomieni o każdej korespondencji, pracownicy wirtualnego biura będą Was wspierać w przepływie ważnej korespondencji, a wirtualna asystentka pomoże w oddelegowaniu zadań.
Rejestracja spółki pod wirtualnym adresem to duże ułatwienie dla prowadzonego biznesu oraz znaczące zmniejszenie kosztów.
Źródła:
https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-wstapienie-wspolmalzonka-do-spolki-a-zapis-w-umowie
https://adwokatagk.pl/udzialy-w-spolce-z-o-o-a-malzenstwo/
https://prawny.org.pl/2019/03/10/udzialy-i-akcje-w-spolkach-a-majatek-wspolny-malzonkow-prawnik/
https://www.spolka-w-organizacji.pl/spolka-z-o-o-malzonkow/
https://kancelaria-prawo-rodzinne.com/udzialy-akcje-spolce-zona-maz-majatek-wspolny-odrebny-poznan
https://www.anywhere.pl/62471/czy-zwiazek-malzenski-ma-wplyw-na-prowadzenie-spolki/