Używanie wirtualnego adresu bez aktywnej umowy
27 października 2022Biuro rachunkowe – ale które?
20 grudnia 2022"Jak cię widzą, tak cię piszą", czyli jak zrobić pierwsze dobre wrażenie.
Wirtualne biuro będzie Cię wspierać
Dzisiaj artykuł o nieco innym zagadnieniu jednak nierozłącznym z tematem Wirtualnego Biura
Przygotowując się na rozmowę kwalifikacyjną, firmowe szkolenie lub kolację biznesową chyba każdy z nas zastanawia się, jak wywrzeć dobre wrażenie na rozmówcach. Wirtualne biuro swoim doświadczeniem rozmowy z różnymi firmami wesprze Cię swoim doświadczeniem.
Dla niejednej osoby jest to źródło uporczywego stresu bo przecież od tego, co pomyślą o nas inni zależy, w dużej mierze, nasza bliższa lub dalsza przyszłość. Na tak zwanym interview, w sali szkoleniowej lub na oficjalnym bankiecie spotykamy dużą rzeszę nieznanych nam wcześniej osób.
Zadanie, które sobie postawiliśmy - uzyskać aprobatę nowo poznanej społeczności wydaje się więc niełatwe. Nie należy jednak tracić głowy. Warto spokojnie zaznajomić się z paroma wskazówkami, które znacznie ułatwią nam pierwszy kontakt.
Badania wykazały, że oceniamy ludzi w ciągu jedenastu sekund od poznania.
Na pozytywną ocenę składają się głównie: uznanie rozmówcy za wiarygodnego oraz wzbudzona sympatia. Po wyżej wspomnianym czasie nie jest łatwo zmienić swój wizerunek w oczach drugiej strony. Większość z nas, zupełnie nieświadomie ocenia innych kierując się kulturowymi lub rodzinnymi schematami. Kobiety lepiej odbierając mężczyzn dobrze ubranych, pracodawcy osoby pewne siebie ( ale nie nadmiernie!).
Przypadkowo spotykające się osoby na imprezach lub przyjęciach - ludzi uśmiechniętych, życzliwych. Pierwsze wrażenie bywa mylne, warto jednak zadbać o to, by już na początku znajomości zostać pozytywnie odebranym bo z całą pewnością odbije się to na późniejszych relacjach.
Wirtualne biuro w Krakowie wyręczy Cię w " pierwszym dobrym wrażeniu".
Nicolas Boothman w książce Daj się polubić w 90 sekund ( a nawet mniej!) wyróżnia trzy etapy tworzenia więzi z innymi ludźmi:
1. Poznanie się
2. Nawiązanie kontaktu
3. Komunikacja
Choć może się to wydawać trudne, powinniśmy próbować łączyć te trzy stadia w naturalny, płynny sposób. Wirtualne biuro pomoże Ci w zrobieniu dobrego wrażenia.
-
Poznanie się
Pierwsze sekundy poznania to wzajemne przedstawienie się obu stron. Ważne jest, by wypowiedzieć swoje imię głośno i wyraźnie z jednoczesnym szerokim uśmiechem. Taki początek wzbudzi pozytywne uczucia u rozmówcy, sugerując iż jesteś osobą koleżeńską, godną zaufania. Wymieniony uścisk dłoni powinien być pewny, mocny, lecz nie agresywny. Przekona to rozmówcę o pewności siebie, wiarygodności i szczerości drugiej strony.
Ważna jest również otwarta postawa ciała (rozłożone, a nie splecione na piersiach ramiona), głowa skierowana prosto przed siebie ( zamiast nieśmiało pochylonej w dół) oraz przyjazny kontakt wzrokowy. Brak kontaktu wzrokowego może wzbudzić skojarzenia z brakiem szczerości lub przesadnym zamknięciem w sobie.
Ważna uwaga - podczas rozmowy należy pamiętać, by nie wkraczać w przestrzeń osobistą drugiej osoby. Według podziału Edwarda Halla istnieją cztery poziomy dystansu personalnego: intymny, indywidualny, społeczny, publiczny. Nowo poznane osoby dopuszczane są przez przeciętnego człowieka do strefy społecznej, a więc mniej więcej na odległość od 120 do 360 cm.
-
Nawiązanie kontaktu
W tym etapie ważne jest okazanie zainteresowania rozmówcy. Jako pierwsze mogą pojawić się pytania o pochodzenie, hobby, zainteresowania lub w przypadku poznania podczas masowej imprezy, wystawy czy szkolenia, uprzejme pytania o wrażenia. W dobrym tonie jest wysłuchać uważnie odpowiedzi na pytania. Nawiązując do nich dopiero wtedy, gdy rozmówca skończy swoją wypowiedź.
Według badań ludzie szybciej wykazują sympatię do osób, które zwracają się do nich po imieniu. Może to więc być dobry sposób na przełamanie lodów. Należy jednak pamiętać, by zachować taką wersję imienia, jaką rozmówca nam się przedstawił. Zdrobnienia mogą wydać się zbyt intymne i automatycznie pobudzą do lekkie dystansu i wycofania się z kontaktu, zaś bardziej oficjalne formy mogą wzbudzić wrażenie wrogości.
-
Komunikacja
Jest końcowy etap tworzenia początkowych więzi. Polega zazwyczaj na rozmowie na neutralny temat, łączący w jakiś sposób obie strony. Może to być wspólne zainteresowanie, miejsce pochodzenia… Skomplementowanie ubioru nowo poznanej osoby. Komplementy, aczkolwiek szczere, niewymuszone i nie nazbyt częste, pomagają w nawiązaniu pozytywnej relacji.
Podczas pierwszych rozmów ważne jest, by nie wchodzić na kontrowersyjne tematy, mogące prowadzić do sporów. Nie zadawać zbyt osobistych pytań i szanować zdanie rozmówcy, nawet wtedy, gdy diametralnie różni się od naszego. Przez cały czas trwania konwersacji dobrze jest od czasu do czasu z uśmiechem zwracać się po imieniu.
Wymienione sposoby wymagają praktyki, dlatego nie należy się zrażać, gdy początkowo coś pójdzie nie tak. Aspektem, który jest od nas całkowicie zależny jest strój - powinien być schludny, odwzorowywać naszą osobowość i co istotne, dostosowany do okazji.
Pierwsze wrażenie jest bardzo ważne, ale trzeba pamiętać, iż nie jest ostateczne. Dlatego o pozytywny wizerunek warto dbać przez cały okres trwania relacji, zarówno tej koleżeńskiej jak i zawodowej.
Wirtualne Biuro to niskie koszty oraz pomoc doświadczonych osób w prowadzeniu Twojej firmy.
Źródła:
https://www.lancerto.com/pl/blog/jak-cie-widza-tak-cie-pisza
https://witalni.pl/baza_wiedzy/komunikacja-interpersonalna/
Nicolas Boothman Daj się polubić w 90 sekund ( a nawet mniej!)