Leasing auta w 2022 – zmiany, zmiany i jeszcze raz zmiany?
4 stycznia 2022Wirtualne Biuro – czy to się opłaca ?
26 stycznia 2022Jak wygląda pełna księgowość w spółce?
Jedną z ważniejszych rzeczy w prowadzeniu własnej działalności jest księgowość. W dobie pandemii oraz nieustannie zmieniających się przepisów prawa podatkowego coraz więcej księgowych musi zrewidować swoje metody aby zoptymalizować kwestie finansów, a zwłaszcza podatków. Nie rzadko wirtualne biuro posiada w swojej ofercie ofertę biur księgowych. Celem niniejszego artykułu jest zaprezentowanie jak wygląda pełna księgowość w świetle najnowszych przepisów.
Zacznijmy od samej definicji. Pełną księgowością nazywamy
„ewidencjonowanie operacji gospodarczych w spółkach komandytowych, komandytowo-akcyjnych, spółkach akcyjnych i spółkach z o.o. bez względu na wysokość ich przychodów. Natomiast w przypadku pozostałych firm obowiązek ten dotyczy podmiotów, których przychody osiągnęły lub przekroczyły kwotę 2 000 000 euro w skali roku”.
Znawcy tematu podkreślają również, że przedsiębiorca, który prowadził uproszczoną księgowość, a przekroczył limit 2 000 000 EUR w roku poprzednim, siłą rzeczy zostanie zobowiązany do prowadzenia pełnej księgowości. Dojdzie także obowiązek sporządzenia sprawozdań finansowych czyli bilansu, rachunku zysków i strat, informacji wprowadzającej do sprawozdania oraz dodatkowych informacji czy objaśnień. Pod pojęciem „ksiąg rachunkowych” kryje się: - dziennik, - księga główna wraz z zestawieniem obrotów i sald jej kont, - księgi pomocnicze wraz z zestawieniem sald ich kont- inwentarz składników aktywów oraz pasywów.
Większość przedsiębiorców zleca prowadzenie pełnej księgowości wyspecjalizowanym firmom outsourcingowym. Wynika to z faktu z faktu iż sama procedura pełnej księgowości to szereg zabiegów. Rejestracja firmy w wirtualnym biurze oraz wirtualny adres może ułatwić wiele dylematów związanych z korespondencją, przekazywaniem dokumentów. Wirtualne biuro posiada doświadczenie w przekazywaniu korespondencji pod wirtualny adres firmy oraz przekazywaniu dokumentów. Księgi zgodnie z przepisami muszą być:
1. trwale oznaczone nazwą (pełną lub skróconą) jednostki, której dotyczą (każda księga wiązana, każda luźna karta kontowa, także jeżeli mają one postać wydruku komputerowego lub zestawienia wyświetlanego na ekranie monitora komputera), nazwą danego rodzaju księgi rachunkowej oraz nazwą programu przetwarzania,
2. wyraźnie oznaczone co do roku obrotowego, okresu sprawozdawczego i daty sporządzenia,
3. przechowywane starannie w ustalonej kolejności.
Trzeba także zanotować i zapisać sobie zmiany jakie nadeszły w 2021 roku. Pierwsza z nich to podniesienie limitu od którego musimy prowadzić pełna księgowość do 9.030.600 zł. Kolejna to możliwość dobrowolnego prowadzenia ksiąg rachunkowych o ile zgłosi się wcześniej tą opcję do urzędu skarbowego, właściwego w sprawach opodatkowania podatkiem dochodowym. Trzecia rzecz to możliwość złożenia oświadczenia o braku obowiązku sporządzenia sprawozdania finansowego jeśli przychody ze sprzedaży za poprzedni rok obrotowy wyniosły mniej niż równowartość w walucie polskiej 2.000.000 euro.
Prowadząc działalność musimy na bieżąco śledzić zmiany podatkowe - zmiany potrafią być wprowadzane bardzo szybko i bez uprzedniej kampanii informacyjnej. Polecamy śledzenie stron rządowych, na których możemy odnaleźć najnowsze zmiany oraz współpracę z księgowym, który specjalizuje się w prowadzeniu księgowości z naszej branży, a który z racji swojego zawodu powinien być zawsze na bieżąco z najnowszymi zmianami.
Jeśli szukasz informacji na temat - wirtualne biuro Kraków, chcesz zarejestrować firmę w Krakowie, wynająć adres do rejestracji Kraków jest do tego świetnym miejscem. Zapraszamy do nas